• Ana Sayfa
  • Portal
  • Üye Listesi
  • Yönetim Kadrosu
  • Forum İstatistikleri

• Konuyu Oyla:
    • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
    • 1
    • 2
    • 3
    • 4
    • 5
    MEMBER VIDEO CONTEST - MVC 2017 SOHBET&MUHABBET

taifung

Üye Grubu

Konu Sayısı : 4

Rep Puanı: 3

Cvp: MEMBER VIDEO CONTEST - MVC 2017 SOHBET&MUHABBET
    Tabi bu yarışmada olay şu... Gözünü ayırmaman gerekiyor. Önceki yarışmalarda fonda şarkı çalardı ben de buraya dinledikçe yorum yazardım. Şimdi meşakkatli oldu. Görsellik birinci planda. Açıkçası şarkının güzelliğini gözardı etmeye çalışacağım yorum yaparken. Amaç eğer video ise...

Şu da var tabi, sonuçta çekilen şey bir kısa film değil. Olmaması gerekir en azından. Video klip olduğunu unutan video klipleri de buna göre değerlendirmeyi düşünüyorum açıkçası.

Yer yüzünde çekilmiş milyarlarca klibin tamamını izlemediğime göre, yaratıcı bulduğum bir esere yaratıcı damgasını vuracağım doğal olarak. Daha önce çok klipte benzeri varmış, taklitmiş bilmem. Ben ilk kez gördüğüme göre benden ilk kez görülmüş gibi yaratılık puanını alacak.

Bu ve benzeri kriterler eşliğinde yorumlarım:

1- Rhye – Open :Tamam iyi güzel de... Herhangi bir sinema filminden bir parça gibi  ve fonda da filmin sountrackı çalıyor. Yani bunun aksini kim iddia edebilir. Oldukça sadece düz, hiç bir yaratıcılığı yok. Sözlerin Türkçesine tam hakim olamadığım için o konuda fazla yorum yapamam belki de sözlerle muhteşem örtüşmüştür. Sonuç olarak bir albenisi yok klibin. Ama şarkı güzel bişey diyemem.

2- Giusy Ferreri – Partiti Adesso: Kafası karışık. Konsepti yok. Retro sahneler var, 50'li yıllar Holywood stüdyo filmlerinin araba kullanma sahnelerinden aparmalar var. Ama sonra manasız modern günümüz görüntüleri. Bölük bölük görüntüler bütünü. Ha seçen kişi diyorsa ki "Şarkı zaten böyle bir şeyi anlatıyor".. Bilemem İtalyanca bilmiyorum. İş yapmaz. Şarkı fena değil ama.

3- Damien Rice - 9 Crimes: Çok yaratıcı çok güzel bravo. O kesik kafa her ne kadar fazla irrite edici de olsa, bütüne baktığımızda etkileyici. Aslında kesik kafadan daha etkileyici olan şey, slow motion görüntü eşliğinde şarkının söylenmesi ve kesmelerin çok az kullanılması. Çünkü bu çok zor bi şeydir. Görüntü yavaşlayınca ağız da doğal olarak yavaşlar. Ama buna rağmen şarkının temposuna kusursuza yakın ağız hareketleri yakalanmış ve mümkün olan en az kesmeyle. Başarılı.

4- Monica Naranjo – Jamas: Tarihi mekan ve simgelerin görsel gücünden iyi faydalanmış, özellikle girişi çarpıcı. Şarkının ruhuna uygun bir video olmuş. Çük güçlü ve güzel bir şarkı. Ama kilise dışındaki mekanlar ve sahneler biraz akışı bozuyor. Bir de şarkıcının konuşuyormuş gibi aşırı mimikleri rahatsız edici. Bu sahnelerde kadının yüzü yerine başka görüntüler kullanılabilirdi. Ortalama.

5- Foo Fighters – Everlong: Öncelikle şarkıyı sevmedim zaten genel olarak benim tarzım değil Foo Fighters. Hangisi hatırlamıyorum ama daha eski şarkılarından birini severdim sadece. Klip aslında sinematografik açıdan oldukça başarılı. Ama belki de eski olduğu için ister istemez görsel teknik açıdan günümüz kliplerinden daha geride kalıyor. Dönemine göre ilerde ama günümüze göre de amatör. Bu handikap olabilir.

6- Christian Chavez & Anahi – Libertad: Şarkı hoşuma gitti ama klip berbat malesefSmile Çok klasik bir kurgu eşliğinde geçip giden görüntüler, araya giren çarpıcı olması için uğraşılmış anlamsız imgeler vs. Fazla klasik ucuz bir kral tv klibi gibi.

7- Ronnie Davis – I Wont Cry : Seçen kişinin amacı şarkıyı bize tanıtmaksa amenna. Ama berbat bir video. Hiç bir çekiciliği albenisi olmayan, cep telefonuyla 2 saatte çekilip hazır edilebilecek basit bir görsellik.

8- Coldplay - Up&UP: Eh sonuçta ColdplaySmile İmkan meselesi tabi bazı şeyler. O kadar güzel bir görsel şölen ki, insan Barak filmini izliyor gibi oluyor. Bir yandan da video klip olduğunu unutmuyor. Müzisyenler de filmin içindeler, şarkıyı söylüyorlar.

9- a-ha - Take On Me : Al işte mesela. Şarkıdan artık kustuğum için bir tarafa bırakıyorum ama döneminin yüz yıl ilerisinde olmak bu bence. Kullanılan teknik bugün için bile ne kadar yaratıcı. Kaldı ki o dönem için etkisini düşünemiyorum bile. Görsel olarak çok üst düzey.

10- Wilkinson – Afterglow : İKEA reklamı izler gibi hissettim biraz. Video değil de bir dergi izliyorum sanki. Şarkıyı sevmedim geçelim. Klip ise görsel olarak dikkat çekici olmakla birlikte didaktik bir belgesel gibi. İzledikçe ve mecburen rakamlara odaklandıkça şarkıdan kopuluyor. Al işte bir video klip olduğunu unutan video kliplere iyi bir örnek.

11- Christina Aguilera - Beautiful: Çok iyi bir şarkıya çok iyi mesaj kaygılı bir video. Görsel olarak itici şeyleri böyle cesurca kullanmak da güzel bir şey. Zaten şarkının özü de güzellik dayatmasına bir itiraz sanırım. Bu açıdan amacına da uygun.

12- Sade - By Your Side:Çıkış noktası güzel ama biraz masraftan kaçmanın kurbanı olmuş gibi.

13- Blur – Coffee & TV :Blur'u çok severim ben bu şarkılarını bilmiyordum. Valla fikir çok güzel. Bir kutu sütün başrolde olması zaten başlıbaşına yaratıcı bişeySmile Sadece daha iddialı işler arasında kendine yer bulmakta belki zorlanabilir.

14- Saad Lamjareed - Lm3allem: Renk kullanımı çok güzel ve klip de buna oynuyor zaten. Şarkı boş geçelim. Kurgusu tekdüze. Sadece renklerle bir yere varabilir mi bilemem.

15- Leningrad - Kolshik:Açıkçası şarkı hoşuma gitti, görsellik de çok çarpıcı ama biraz abartılı. Eh işte klasik Rus işiSmile Sondan başa gitme ise sinemasal açıdan güzel bir teknik ama bu klip baştan sona gitseydi ne farkederdi mesela? Sırf orjinallik olsun diye büyük bir fikri kullanmanın amacı yok bence. O fikrini daha uygun başka bir işe sakla.

16- Coldplay - Hymn For The Weekend: Ne demiştik imkan meselesiSmile Şarkı da çok güzel olunca zaten böyle efsane işler ortaya çıkıyor. Sadece bu yılların değil daha uzun yılların en güzel görsel işlerinden biri bence. Ki defalarca izlediğim halde kendinden bıktırmayan kliplerden biri.

17- Oren Lavie - Her Morning Elegance: Tamam çok yaratıcı bir teknik kullanmışsın ve hayli de meşakkatli bir iş. Ama sıkıntısı aşırı derecede göz yorması. Bir video klip için gözyorucu olmak da bir oksimoron sanki. Sonuçta şarkıyı izletme işidir video klip.

18- Monarchy – Disintegration: Organik bir klip ben en çok böyle şeyleri seviyorum zaten. Görsel Efekt kullanımı minimum. Set kurulmuş tek tek uğraşılmış mekanlarla. Bir sürü gerçek oyuncu var çok çarpıcı sahneler var, çok cool ve şarkı da güzel. Ben like bunu.

19- Loic Nottet – Mud Blood: Şarkıcının, klipte başrol oyuncusu olması klibin değerini de kat kat arttıran bişey. Bu adam hem söylemiş hem de 2 kişilik oynamış resmen çok başarılı. Aslında ucuza maledilmiş. Tek mekanda ve tümüyle oyunculuk gücüne dayanıyor. Dediğim gibi en çok da bu açıdan yaratıcı ve başarılı.

20- Janam Janam – Dilwale: Sanırım gördüğüm en sade Hint video klibiSmile Evet bu bile abartılı görsellik ve oyunculuk içeriyor ama Hint işleri o denli abartılı ki bu klip valla sadece kalmış. Klasik bir fikirden yola çıkıp, akıcı bir görsellik kullanımı var. Siyah-beyaz ve özellikle mavinin çarpıcılığını iyi kullanmış. Gerçek olduğunu düşündüğüm mekan da çok başarılı. Kareografide de oyuncuların duruşu yerleşimi dansları falan fazlasıyla simetrik ve bu benim gibi obsesif insanlar için mutluluk vericiSmile Şarkı da ayrıca çok çok güzel.  
    29-12-2017, Saat: 23:20

Bu Konudaki Yorumlar
    MEMBER VIDEO CONTEST - MVC 2017 SOHBET&MUHABBET - Yazar: Yekaye - 22-12-2017, Saat: 11:38
    MEMBER VIDEO CONTEST - MVC 2017 SOHBET&MUHABBET - Yazar: Yekaye - 22-12-2017, Saat: 16:30
    MEMBER VIDEO CONTEST - MVC 2017 SOHBET&MUHABBET - Yazar: SiruSho - 23-12-2017, Saat: 20:30
    MEMBER VIDEO CONTEST - MVC 2017 SOHBET&MUHABBET - Yazar: Yekaye - 25-12-2017, Saat: 11:06
    RE: MEMBER VIDEO CONTEST - MVC 2017 SOHBET&MUHABBET - Yazar: TTR - 27-12-2017, Saat: 14:55
    RE: MEMBER VIDEO CONTEST - MVC 2017 SOHBET&MUHABBET - Yazar: TTR - 27-12-2017, Saat: 15:44
    RE: MEMBER VIDEO CONTEST - MVC 2017 SOHBET&MUHABBET - Yazar: TTR - 27-12-2017, Saat: 19:52
    RE: MEMBER VIDEO CONTEST - MVC 2017 SOHBET&MUHABBET - Yazar: TTR - 28-12-2017, Saat: 21:41
    RE: MEMBER VIDEO CONTEST - MVC 2017 SOHBET&MUHABBET - Yazar: TTR - 28-12-2017, Saat: 22:14
    MEMBER VIDEO CONTEST - MVC 2017 SOHBET&MUHABBET - Yazar: SiruSho - 29-12-2017, Saat: 20:51
    Cvp: MEMBER VIDEO CONTEST - MVC 2017 SOHBET&MUHABBET - Yazar: taifung - 29-12-2017, Saat: 23:20
    RE: MEMBER VIDEO CONTEST - MVC 2017 SOHBET&MUHABBET - Yazar: TTR - 30-12-2017, Saat: 12:00
    MEMBER VIDEO CONTEST - MVC 2017 SOHBET&MUHABBET - Yazar: volcano - 01-01-2018, Saat: 22:12
    MEMBER VIDEO CONTEST - MVC 2017 SOHBET&MUHABBET - Yazar: pookito - 05-01-2018, Saat: 22:42
    MEMBER VIDEO CONTEST - MVC 2017 SOHBET&MUHABBET - Yazar: pookito - 05-01-2018, Saat: 22:43
    MEMBER VIDEO CONTEST - MVC 2017 SOHBET&MUHABBET - Yazar: halil - 06-01-2018, Saat: 01:03
    MEMBER VIDEO CONTEST - MVC 2017 SOHBET&MUHABBET - Yazar: volcano - 06-01-2018, Saat: 11:50
    MEMBER VIDEO CONTEST - MVC 2017 SOHBET&MUHABBET - Yazar: volcano - 07-01-2018, Saat: 13:16
    MEMBER VIDEO CONTEST - MVC 2017 SOHBET&MUHABBET - Yazar: Semih - 30-05-2018, Saat: 06:24

Konu ile Alakalı Benzer Konular
    Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
      MEMBER VIDEO CONTEST - MVC 2017 Hysteria 3 1,862 05-01-2018, Saat: 20:07
    Son Yorum: Hysteria

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
    Forum Yasal Uyarı

Türkçe Çeviri: MyBB.Com.Tr
    Forum Yazılımı: MyBB, © 2002-2014 MyBB Group.
    Bu temanın yapımcısı #Pøwér™'dir. Hiç bir meteryal çalınamaz.
    Çalınması halinde gerekli yasak işlem ve hukuki yollara başvurulmaktan çekinilmeyecektir.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren forumumuzda 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Forumumuz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri iletisim linkimizden bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.