12PUAN FORUM
COVERMACA ALL TIMES 2016 SOHBET&MUHABBET - Baskı Önizleme

+- 12PUAN FORUM (http://forum.12puan.com)
+-- Forum: YARIŞMALAR (http://forum.12puan.com/forumdisplay.php?fid=19)
+--- Forum: YARIŞMA ARŞİVİ (http://forum.12puan.com/forumdisplay.php?fid=22)
+---- Forum: COVERMACA ALL TIMES 2016 (http://forum.12puan.com/forumdisplay.php?fid=25)
+---- Konu Başlığı: COVERMACA ALL TIMES 2016 SOHBET&MUHABBET (/showthread.php?tid=99)

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42

Cvp: COVERMACA ALL TIMES 2016 SOHBET&MUHABBET - taifung - 16-10-2016

3- Bailador

Ve sonunda alındı kapıldı Smile
Vertigo, 2007'den beri her sene yani 9 yıldır listemde olan, yazıp yazıp bozduğum bir şarkıydı. Hiç kimse seçmediği için de unutuldu sanmıştım. Bir şekilde rahat davranıyordum, uygun bir tema arayışındaydım. Ama bu seneye kadarmış Smile O nedenle şarkıya kelime kelime kulak kesildim. Defalarca yazma denemesi yaptığımdan... İlk dikkatimi çeken fazla heceler oldu... Bir de şömine, kadeh ve hınzır kelimelerinin sıralandığı satırlar... Hınzır, tüm hikayenin akışına ters gelen bir kelime Üstüne üstlük şarkıya da adını vermiş. Yani aslında romantik-dramatik bir şarkı, yalnızca tek bir kelimeyle direksiyon kırıyor ters yöne. Hani afallatmak iyidir ama mesela Emrah'ın geçen yarışmada yaptığı gibi, "Dememi mi bekliyorsun" tarzında olduğu sürece. Ben en çok o kısma takıldım. Onun dışında Bailador'un sesi ya da yorumunu övmemize gerek yok, zaten profesyonelce her şey. Bu kez kayıtta dikkatimi çeken bir olumsuzluğu belirtmeden geçmeyim... Vertigo çok coşkulu bir şarkı, akan seller gibi ezgisi var. Kısık kalmış. Bailador'un vokali ön plana çıkmış fazlasıyla. Ancak daha sakin şarkılar için biçilmiş kaftan olan bu ses rengi, böyle coşkulu bir şarkıya pek gitmemiş açıkçası. Bu durumu dengelemek için, alttan coşkuyu vermek, yani müziği yüklemek çözüm olabilirdi. Naçizane fikrim Rolleyes

4- Barlo

Barlo'nun bıkmadan usanmadan yüzdüğü alternatif sular ve her işin hakkını veriyor oluşu, aynen devam ediyor. Yine güzel bir çıkış noktası, onu süsleyen bezeyen sözlerle inşa edilmiş, bütünlüklü bir şarkı. Ve covermacada pek örneğini görmediğimiz rap. Kayıt kalitesi, vokali kullanışı vs tüm bir proje olarak başarılı. Usta işi bir cover olmuş. Yeni olmasına rağmen, kıyıda köşede kalmış kimsenin yüzüne bakmadığı bir şarkıyı, bir covermaca hiti havasına sokması da cabası.

5- cembulut

Açıkçası hiç hatırlamadığım, silik bir şarkı bu. Cem ve Ozzy'nin bilimkurgusal sesi, şarkıya yine uzaydan gelen bişey havası vermiş Big Grin

Çok enteresan, sözleri baştan sona okuyunca bana ne anlattığını çözemiyorum. Ama o kadar çeşitli kavramlar ve kelimeler var ki kayıtsız kalamıyor insan. Cem, daha önceki coverlarındaki gibi, kafasında çok söz olan, kelime olan bir yazar. Bazen düşünüyorum, bu kelimlerin dizilişi sırf nakarat olsun diye mi? Ama aslında öyle bir kolaycılık da yok. Cidden ben ne anlattığını tam anlayamasam da, güzel anlattığı kesin Cem'in Big Grin

6- Halil

Almanca bilmiyorum ama bu şarkının orjinal adının Türkçesi de "Birazcık sevgi" diye hatırlıyorum. Eğer öyleyse, kolay bir çıkış yolu. Şarkının orjinali pek tekdüze. Ortaokul müzik derslerinde örnek şarkı olarak seçilip çalışılacak kadar basit bir melodi. Sözler aslında bu anlamda uyumlu olmuş. Bir Türkçe cover olarak da, tıpkı esas şarkı gibi birazcık düz olmuş. Coşku, aşk, gizem ya da ihtiras gibi duygular barındıran bir eser değil. Ortalama bir derece alacağını sanıyorum.

7- Hysteria

Histeri bence joke yapılabilecek en iyi şarkıyı bulmuş. Aslı da joke zaten. Bu açıdan yazılacak her sözü, kullanılacak her absürt temayı kaldıracak bir melodi bulmuş. Karaokesini bulması da iyi olmuş. Sözleri itibarıyla anlamlı bir taşlama olmuş. Eurovision'daki hece sayısının Covermaca ile aynı olması da ilahi bir tesadüf Big Grin Ama şarkının orjinali o kadar uyuz ki, bunun bu covera olumsuz etki etmemesini dilerim. Smile

8- Kazu

Yapılması elzem olan bir cover... Kazu'dan geldi, başımız üstüne. Hece uyumu vs güzel. Ama Kafası karışık biraz şiirin. Yazar, bir yandan özledim, hasretim yanıyorum ölüyorum, yokluğun beni bitiriyor derken, bir anda demet akalına bağlıyor ve, uğraşamam senle, kimsin ki sen, hadi ordan moduna giriyor. Bu bir handikap olabilir. Vokal ve yorum ise çok üst düzey, hele de şarkının koptuğu yerdeki söyleyişine hayran kaldım kazu'nun Smile

9- Legolas

Bir anda, "bir resmin kalmış bende tam ortadan yırtılmış" diye eşlik ediyordum ki şarkı başladı. Ve tuhaftır, tam da o şarkı gibi, nostaljik, duygulu, insanın içini titreten sözlerle bir hikaye başladı. Aslında Emrah'ın sesinin, kötü bir kayıt neticesinde boğuk kalmış olması öyle isabet olmuş ki. Uğraşşsa başaramazdı bu kadarını Smile Hem sözler, hem hikaye hem de ses rengi ve hatta kaydının tuhaflığıyla, insanı alıp götüren, bir çok hissi bir anda yaşatan bir proje olmuş. Ben çok sevdim. Bittikten sonra, hadi bi daha dinleyim dedirten bir kaç şarkıdan biri bu listede.

10- Lukas

Hoşgeldin yarışmaya öncelikle Smile Bu deliliğin uzun sürer umarım. Ben bu şarkının orjinalinden bunalıyorum açıkçası. Baştan sona heralde Düseldorf'ta, o da salonda olduğum için mecburen 1 kez dinlemişimdir. Coverı, kısmen daha çekilir yapmış ama, daha önceli covermacalarda başka şarkılarda gördüğümüz gibi, öyle alıp başka bir noktaya taşımış diyemem. Ses sana aitse, güzel okumuşsun onu söyleyebilir. Şarkının en iyi yazılmış ve söylenmiş yeri nakaratı. Diğer yerleri daha zayıf.

11- MertDM

Yarışma listesi ilk ilan edildiğinde, en merak ettiğim şarkı bu olacak demiştim. Mutluyum ki yanılmadım. Mert yine çok iyi. Öncelikle modern bir ozan misali yazıyor. Bu kadar çok yazıp da, heceleri taşırsa bile dinleyeni rahatsız etmeyen nadir yazarlardan. Son 3 coverındakine benzeyen bir tema yine. Hayatın anlamı üzerine bir hikaye. Aşk, sevgi vs değil bir insan hikayesi anlatmış. Ve ben bu şarkının orjinaline o kadar hastayım ki, içinde barındırdığı yoğun bir hüzün var. Bu açıdan cuk oturmuş sözler. Ve her zamanki gibi, bir daha altını çiziyorum, Mert'in sesine bayılmaktayım Smile

12- Murad

Efsane geri dönmüş Big Grin En güzel tanımlamayı TTR yapmış bence. Herşeyiyle o kadar nostaljik ki. Ama bu işte başlıbaşına, mesela benim için çok güzel bir şey. Açıkçası Murad şarkı ararken bunu öneren, bu şarkıyı ona yakıştıran kişi benim. Ve hakkını verdiği için mutluyum. Sözler o kadar cuk oturmuş ki bu ezgiye, bilmeyenler önce sözlerin yazıldığını, bestenin sonradan yapıldığını sanabilir. Yeni bir şarkı yaratmış. Sesi güzel gittiği için bu şarkıya, kaydın kötü olması göze batmıyor. Emrah'ınki gibi, ses boğuk gelse de şarkıya o kadar uymuş ki, bu boğukluk olumlu bir geri dönüş olarak katkı yapmış şarkıya.

13- Ozzy

Kuzenlerin birbirine bu kadar çekmesi de harbiden enteresan ya Smile Kaotik şarkılar seçip, tuhaf sözler yazıp her defasında orjinal bir projeyle çıkageliyorlar. Bu aşırı zor bir şarkı. Bir covercının köşe bucak kaçması gereken bir şarkı. O yüzden bunu seçip, yazıp bir de söyleyen Ozzy ekstra taktiri hakediyor. Hikayenin bir anlamı olması açısından cembulut'tan daha başarılı sözlere imza atmış. Nakarat, orjinal şarkının sözlerine çok iyi uymuş. Başarılar dilemekten başka söyleyeceğim şey yok. Umarım hakettiği yeri alır.

Cvp: COVERMACA ALL TIMES 2016 SOHBET&MUHABBET - halil - 16-10-2016

(16-10-2016, Saat: 20:41)taifung Adlı Kullanıcıdan Alıntı: 6- Halil

Almanca bilmiyorum ama bu şarkının orjinal adının Türkçesi de "Birazcık sevgi" diye hatırlıyorum. Eğer öyleyse, kolay bir çıkış yolu. Şarkının orjinali pek tekdüze. Ortaokul müzik derslerinde örnek şarkı olarak seçilip çalışılacak kadar basit bir melodi. Sözler aslında bu anlamda uyumlu olmuş. Bir Türkçe cover olarak da, tıpkı esas şarkı gibi birazcık düz olmuş. Coşku, aşk, gizem ya da ihtiras gibi duygular barındıran bir eser değil. Ortalama bir derece alacağını sanıyorum.

Birader yorumunu görünce yazma ihtiyacı hissettim. Bu şarkı benim gelmiş geçmiş esc şarkıları listemde her daim 1 numaradır. Hayatımda önemli bir yere sahiptir. Ben bu şarkıya söz yazıp cover yapsam nasıl bir şey olurdu diye yola çıkıp,sözleri ve kaydı 2008 yılında 5 dakika içinde yapmıştım. Sözler üzerinde hiç oynayıp değişiklik yapmadan 2008 yılında ki o kaydı gönderdim zaten. Çok klişe olacak ama ağzımla kuş tutsam nasıl olsa yine ortalarda ve sonlarda yer alacağım için kasmadım yani. Ne demişler ne kadar ekmek o kadar köfte. Maksat bir şekilde covermacaya katılıp güzel vakit geçirmek... Heyo Heyo Heyo

14- Pookito

Pookito, sözlerinden ya da bestesinden daha çok vokal kullanımıyla ESC tarihine malolmuş şarkılardan birini seçerek risk almış. Çünkü bu şarkıya muhteşem sözler yazabilirsiniz, çok iyi kayıt yapabilirsiniz vs. Ama insanlar bu şarkı seçildiği zaman, vokal performans olarak altından kalkmış mı otomatikman ona bakar. Ben olsam bu riski almazdım mesela. İyi yazmış, nispeten iyi de söylemiş. Ama 2013 Romanya'nın coverlanmasındaki amaç bu muydu? Bu mu olmalıydı tartışılır. O riski almışsa pookito, o kriterlere göre değerlendirmeye de hazırdır mutlaka Wink (dipnot: Alperto, geçen yarışmada Justs'un şarkısına yaptığı coverla, o işin altından kalkmıştı mesela. O iyi bir örnektir)

15- Sirusho

Valla ne desem bilemedim. Bravo. Ben bu şarkıyı çıktığından beri çok deneyip bırakanlardanım. Kalkamadım altından. Ne yaptıysam olmamıştı. Olması gereken buymuş galiba. Özellikle nakaratı, bugüne kadar yarışmış en iyi nakaratlardan biri...

Dünümden bir ses çınlatıyor içimi
Yarından bir his hırpalıyor kalbimi
Dilimde son şarkı, gidiyorum ben işte
Ağlayacaksın ikimize çalan keman sesine...

Açıkçası ben yazmayı çok isterdim yukarıdaki dörtlüğü. Bu açıdan imrenmedim desem yalan olur. Bu şarkının, tempolu olmasına rağmen içinde barındırdığı derin hüznü, tam 12'den vurmuş bir nakarat. Artı olarak, orjinalindeki kelime dizilişine uyumu da çok iyi. Hele ki, aradaki keman sesi gelmeden önce, "ağlayacaksın ikimize çalan keman sesine" sözlerinin gelmesi süper olmuş. Valla bazen bunları cidden sirusho mu yazıyor emin olamıyorum Big Grin

RE: COVERMACA ALL TIMES 2016 SOHBET&MUHABBET - SiruSho - 16-10-2016

Ya Tayfun yaaa kalemsin sen benimmmm muck muck kalp kalp kalp emojileri ...

O iri cüssemin altında ne minnoş yattığını bilmiyorsun sen

16- Suioeir

Valla şok edici buldum Smile Ben bir önceki coverının, yüz milyon kat üstüne çıkan birini daha önce görmedim. Herkes bir kaç yarışma el yükselterek belli seviyeye geldi. Ama Sulhi'nin bu şarkısı, yani inanılmaz. Die for you, yıllardır bu sözlerle söylenmek için bekliyormuş gibi. O kadar dokunaklı bir ezgi ki, aslında azıcık kastırmayla üzerine ne yazsan gider. Ama Sulhi, orjinalindeki dizilişe cuk oturan sözler yazmış. Ve inanılmaz iyi söylemiş. Kayıt da o kadar profesyonel olmuş ki... İddialı mı olur bilemem ama şu ana kadar kazanmaya en yakın adaylardan biri bence.

17- taifung

Gelelim kendime. Önce bir düzeltmeyle başlayayım. Bailador ve ttr, sonunda benden farklı bir şarkı duyduklarını belirtmişler ama çok uzak değil, geçen sene bu zamanlar covermaca zero için yaptığım şarkı da bir çeşit joke'tu. Bir de aslında birine 40 kere deli dersen, sonunda o da kendini deli sanarmış derler Big Grin

Geçmişe baktım da, ben hep ballad yazan biri olmamışım ki. İlk yaptığım cover bile if i had your love yani...İkinci yaptığım da Mona mou... İkisi de tempolu şarkılar, sahnede dans koreografisiyle sunuldular Smile

Sonrasında, Hırvatistan 2007, Hollanda 2007 (Edsilla hayli hareketli bir dans koreografisi yapmıştı ama nedense bu şarkıya da ballad muamelesi yapılıyor)... Rusya 2011, İsrail 2003, Malta 2000... Böyle gidiyor... O kadar çok tempolu şarkım var ki... Joke içerikli de bununla birlikte 2 tane oldu. Yani üzerime yapışmış olan ballad yazarı tanımından kurtulabilir miyim artık Smile  

Bu şarkıyı bir İzmir ziyaretinde bana keşfettiren Kazu ve Volcano olmuştu. Anmadan geçemiycem. O kadar güzel bir ESC şarkısı ki Disco Tango... Böyle sözler çıkınca bozmadım. Belki daha farklı bir tema da seçilebilirdi ama bunu tercih ettim. Aslında içindeki Pis Şişko kelimelerini atarsak, geri kalanı gayet hüzünlü bir hikaye. Ama işte Bailador'un Hınzır diyerek yaptığı gibi, tek kelimeyle bazen tüm hikayenin önüne geçebiliyorsun. Benim şarkım da joke kategorisine girdi. Şikayetçi miyim? Hayır tabi ki Big Grin

18- Titan

Bakın işte şu listenin belki de en basit, en ucuz şarkısı. Ama şarkının havasıyla çok uyumlu sözler yazılıp da, söyleyen kişi de o uyuma katkı sağlayınca, ortaya çıkan proje orjinalinden daha iyi bir şey oluyor. Bailador'un bu yarışmada söylediği en iyi şarkı bu olmuş. Titan da iyi yazmış valla, bravo.

19-ttr

Valla bu şarkıyı ilk kez duyuyorum. Orjinalini hiç dinlemedim henüz. Emin olduğum şeyi dinlersem çok uyuz olacağım bir şarkı. O yüzden dinlemeyeceğim Big Grin Coverına gelirsek... O da uyuz olmuş Big Grin Bülent ortaçgil'in deneysel çalışmalarını andırıyor. Evet üzerine düşünülmüş, emek verilmiş. Ama ttr için zayıf bir iş olmuş sanki.

20- Uluhandro

Evet hep şaşırtıcam diyip durdu, dediğini yapmış. Tabi bu bi remix versiyon. Pookito'ya yazdıklarıma benzer şey ler yazıcam. Bu şarkının orjinalinde neredeyse söz yok. Başka şeyleriyle öne çıkan bir şarkıydı. Dolayısıyla coverından da böyle şey çıkmasını bekliyor insan Bailador'un yazdığı gibi, belki etkili ve can evinden vuran tek bir nakarat... Belki başka bir şey... Bu haliyle, "Az yazdı kolaya kaçtı demesinler" endişesi hissediliyor gibi. Tamam farklı kıtalar yazarak hikayeyi kurmuş ama, dediğim gibi şahsen benim beklentim tek bir vurucu kıtayla derdini anlatması olurdu bu şarkının. Sese diyecek sözüm yok. Çok güzel.